CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                           PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

   

   15.05.2016

EUROPEJSKA AKADEMIA JAZZU - POLSKI ŚPIEWNIK - godz. 17.00 warsztaty, godz. 19.00 koncert 

  • 17.00 - WARSZTATY MUZYCZNE - wstęp wolny, zgłoszenia: eljazz.bydgoszcz@gmail.com

  • 19.00 - KONCERT - bilety w cenie 25 zł do nabycia w Eljazz Club po godz. 16.00

                      

 

 

  • Inspiracją do powstania programu stały się niezapomniane przeboje polskiej muzyki rozrywkowej z lat sześćdziesiątych, siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Usłyszymy własne wersje znanych polskich piosenek, pod ich wspólnym, jazzowym mianownikiem.

    Wśród wybranych i opracowanych przez muzyków piosenek znajdują się takie tytuły jak „Wspomnienie”, „Płonąca stodoła” z repertuaru Czesława Niemena, „Byłaś serca biciem” z repertuaru Andrzeja Zauchy, „Historia jednej znajomości” z repertuaru Czerwonych Gitar, „Kiedy byłem małym chłopcem” z repertuaru Tadeusza Nalepy i inne.

    Twórcy sięgnęli też do bogatych zasobów polskiej muzyki filmowej, przypominając takie piosenki, jak „Tylko wróć” z kultowego serialu Jerzego Gruzy pt. „Wojna domowa”, „Kołysanka” z filmu Romana Polańskiego „Rosemary’s Baby”, czy „Uciekaj moje serce” z filmu Radosława Piwowarskiego pt. „Jan Serce”.
    Wszystkie utwory znajdujące się w programie „Śpiewnik” należą do klasyki polskiej muzyki rozrywkowej, jednak w autorskich aranżacjach na nowo zabrzmiały w konwencji jazzowej.

    Przedstawione nowe interpretacje są świeże i niekonwencjonalne, do czego przyczynili się wchodzący w skład zespołu artyści:

    JANUSZ SZROM
    Jazzowy Wokalista Roku wg. plebiscytu miesięcznika „Jazz Forum” w latach 2009, 2010 i 2011. Kompozytor, aranżer, pedagog, doktor sztuki muzycznej. Za początek swojej profesjonalnej działalności na scenie muzycznej przyjmuje rok 1994, w którym zajął II miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Wokalistów Jazzowych w Zamościu. W kolejnym roku otrzymał jedno z najważniejszych wyróżnień dla młodego artysty – nagrodę publiczności Klucz do kariery na festiwalu Pomorska Jesień Jazzowa 95. W tym samym roku ukończył z wyróżnieniem edukację na Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej.

    Jako jeden z bardzo niewielu polskich wokalistów jazzowych ściśle trzyma się wytyczonej sobie przed laty jazzowej ścieżki, nagrywając i koncertując z muzykami stanowiącymi trzon polskiej sceny muzycznej: Ewa Bem, Krystyna Prońko, Irena Kwiatkowska, Andrzej Jagodziński, Włodzimierz Nahorny, Wojciech Młynarski, Bogdan Hołownia, Jacek Meira (Niedziela), Zbigniew Wrombel. Jego głos usłyszeć można na ponad trzydziestu płytach CD.
    W 2008 roku Janusz Szrom został wybrany przez legendarnego Michela Legranda do wspólnego występu podczas jubileuszowego 50 festiwalu Jazz Jamboree.
    Jest autorem projektu muzycznego „Straszni Panowie Trzej”, pierwszego jazzowego opracowania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory. Dwa spośród jego albumów otrzymały status „Złotej Płyty”: „Straszni Panowie Trzej” oraz „Pogadaj ze mną” (oba w 2009 roku). Obecnie członek zarządu Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego.

    ZBIGNIEW WROMBEL
    Muzyk – instrumentalista, kompozytor i aranżer. Gra na kontrabasie i gitarach basowych. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Poznaniu w klasie kontrabasu. Od wielu lat zalicza się do czołówki muzyków jazzowych w Polsce. Grał w takich zespołach jak String Connection, Walk Away, Air Condition Zbigniewa Namysłowskiwego, Vintage Band Spirituals and Gospel Singers, Classic Jazz Quartet i wielu innych. Współpracuje też między innymi z takimi muzykami jak Jan Ptaszyn Wróblewski, Krzesimir Dębski, Henryk Miśkiewicz, Jarek Śmietana, Tomasz Szukalski, Jan Jarczyk, Artur Dutkiewicz, Adam Wendt, Piotr Baron, Grzegorz Nagórski, Maciej Sikała, Wiesław Prządka, Wojtek Mrozek, Janusz Strobel Maciej Strzelczyk oraz wokalistkami: Haliną Zimmermann i Justyną Szafran. Brał też udział w wielu festiwalach jazzowych, a także w międzynarodowych projektach jazzowych z udziałem takich artystów jak Keith Dunn, Eb Davies, Jean-Paul Bourelly.
    Zbigniew Wrombel jest basistą uniwersalnym grającym na różnych instrumentach basowych: gitarach cztero-, pięcio- i sześciostrunowych, progowych i bezprogowych oraz na kontrabasie akustycznym i elektrycznym. Jego wszechstronne zainteresowania muzyczne sprawiają, że porusza się swobodnie i chętnie po różnych obszarach stylistycznych. Preferuje nowoczesny jazz akustyczny i elektryczny zabarwiony odcieniami rhythm’ n’ bluesa, funku i muzyki latynoskiej. Prowadzi swoje własne zespoły jazzowe, najczęściej tria i kwartety. Lubi też pracę w studiach nagraniowych, gdzie jest chętnie zapraszany, nie tylko przez muzyków jazzowych.
    Jako muzyk studyjny nagrał wiele sesji z różnymi artystami. Lista artystów jest długa i zawiera także wokalistów muzyki pop takich jak Zbigniew Wodecki, Andrzej Zaucha, Ryszard Rynkowski, grupa Vox, Eleni, Krystyna Prońko, Grażyna Łobaszewska, Piotr Schulz, Gabriel Fleszar, Andrzej Cierniewski.
    Obok działalności koncertowej i studyjnej Zbigniew Wrombel często angażuje się w pracę dydaktyczną, prowadząc zajęcia na warsztatach muzycznych i jazzowych między innymi w Chodzieży, Puławach, Pułtusku.

    PIOTR WROMBEL

    Pianista, kompozytor oraz aranżer o wszechstronnych zainteresowaniach muzycznych. Oprócz fortepianu gra także na instrumentach klawiszowych. Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu Wojciecha Niedzieli w 2002 roku. Należy do grona nowoczesnych muzyków jazzowych.
    Uczestnik festiwali i konkursów jazzowych takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą, Konkurs Improwizacji Jazzowej, laureat XXV Pomorskiej Jesieni Jazzowej w 1999 roku w Sextecie Jerzego Małka uhonorowanym przez publiczność nagrodą Klucz do kariery, a także zdobywca nagrody dla najlepszego instrumentalisty podczas III Ogólnopolskiego Przeglądu Młodych Zespołów Jazzowo-Bluesowych w roku 2000 w Gdyni.
    Bierze udział w wielu projektach jazzowych o zróżnicowanym charakterze współpracując z takimi artystami jak między innymi Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Namysłowski, Jarek Śmietana, Wojciech Mrozek, Piotr Baron, Krzysztof Przybyłowicz, Piotr Biskupski, Adam Czerwiński, Zbigniew Lewandowski, Krzysztof Zawadzki, Mike Russel i Krzesimir Dębski.
    Jest także aktywny na scenie muzyki gospel i pop. Do grona wokalistek i wokalistów z którymi występuje zaliczają się Edyta Górniak, Ewa Uryga, Kasia Cerekwicka, Tatiana Okupnik, Marysia Sadowska, Kasia Klich, Krzysztof Kiljański, Janusz Szrom i inni.
    Gra także w big-bandach jazzowych Zbigniewa Namysłowskiego i Jerzego Szymaniuka oraz orkiestrach rozrywkowych takich jak Kukla Band, Alex Band i Orkiestra Tomka Szymusia.
    Od 2008 r. prowadzi działalność pedagogiczną nauczając fortepianu jazzowego na Uniwersytecie Lubelskim im. Marii Curie Skłodowskiej oraz w Zespole Szkół Muzycznych im. Fryderyka Chopina i Policealnym Studium Jazzowym przy ulicy Bednarskiej w Warszawie.
    Od kilku lat bierze udział w Międzynarodowych Warsztatach Jazzowych w Chodzieży kierując sekcją rytmiczną akompaniującą wokalistom jazzowym w klasie Janusza Szroma.

    JÓZEF ELIASZ
    Perkusista , leader wielu zespołów , załorzyciel i dyrygent Eljazz Big Bandu z którym zdobył kilka pestiżowych nagród w tym Złotą Tarkę na Miedzynarodowym Konkursie w Iławie.
    Nagrał wiele płyt , a największy sukces zdobyła „ W Rytmie Chopina „ , która otrzymała status „Platynowej Płyty“.
    Koncertuje w kraju i zagranicą w Filharmonii Narodowej , Filharmonii Bałtyckiej , Filharmonii Pomorskiej, Operze Nova , Dworze Artusa i wielu innych. Współracuje z wybitnymi artystami , którymi są : Karen Edwards, Gunter Wehinger,
    Julian Jackson, Jan „Ptarszyn „ Wróblewski , Henryk Miśkiewcz, Lora Szafran, Zbigniew i Piotr Wrombel, Janusz Szrom, Bogdan Hołownia. Jest również dyrektorem artystycznym międzynarodowego festiwalu „Bydgoszcz Jazz Festival“.

    Janusz Szrom – wokal, 
    Zbigniew Wrombel – kontrabas, 
    Piotr Wrombel - fortepian
    Józef Eliasz – perkusja


    15.05.2016, sobota, godz. 19.00
    bilety w cenie 25 zł do nabycia w Eljazz Club po godz. 16.00