CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                           PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

   

   16.04.2016

EUROPEJSKA AKADEMIA JAZZU - JAGODZIŃSKI, STROBEL, STANKIEWICZ

  • 17.00 - WARSZTATY MUZYCZNE - wstęp wolny, zgłoszenia: eljazz.bydgoszcz@gmail.com

  • 19.00 - KONCERT - bilety w cenie 25 zł do nabycia w Eljazz Club po godz. 16.00

                      

 

TRZEBA MARZYĆ
NULA STANKIEWICZ & JANUSZ STROBEL & ANDRZEJ JAGODZIŃSKI

RZEBA MARZYĆ
TO KONCERT NAJPIĘKNIEJSZYCH PIOSENEK JONASZA KOFTY I JANA WOŁKA, DO KTÓRYCH MUZYKĘ SKOMPONOWAŁ WYBITNY ARANŻER I GITARZYSTA – JANUSZ STROBEL.
SUBTELNA WOKALISTKA, MĄDRA POEZJA ORAZ MISTRZOWSKIE STROBLOWE NUTY CZYNIĄ TRZEBA MARZYĆ
PRAWDZIWĄ PERŁĄ NA MAPIE KONCERTOWEJ W POLSCE.
Jest to poetycko opowiedziany recital o miłości, marzeniach i tęsknocie. Słuchaczy uwodzą niezwykłe melodie Janusza Strobla, wirtuozeria Andrzeja Jagodzińskiego oraz doskonałe, niewydumane interpretacje Nuli Stankiewicz. Subtelna Artystka, obdarzona poczuciem humoru i nawiązująca świetny, ciepły kontakt z publicznością, przepięknie i prosto śpiewa o tym, co w życiu najważniejsze. Bez manier i niepotrzebnej kreacji.
Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze polskie piosenki –
 
m.in. „W moim magicznym domku”, „Trzeba marzyć”, „Kiedy księżyc jest w nowiu”, „Więc jak?”, „Nieobecni” , Dzień dobry dniu”, „Piosenka o pośpiechu”.

ANDRZEJ JAGODZIŃSKI - Artysta wszechstronny; waltornista z wykształcenia, pianista jazzowy, akordeonista, kompozytor, aranżer i pedagog. Karierę jazzową rozpoczął zdobyciem głównych nagród – indywidualnej i zespołowej na festiwalu ‘Złota Tarka’ w 1979 roku. Do dzisiaj dzięki swojej wyjątkowej umiejętności wtopienia się w brzmienie
i konwencje danego zespołu gra w różnych stylistycznie formacjach, zawsze z elitą polskiego jazzu: Old Timers, Swing Session, Quintessence, String Connection, Kwartet Janusza Muniaka, Kwartet Tomasza Szukalskiego, Polish All Stars Jarosława Śmietany, formacje Jana „Ptaszyna” Wróblewskiego.
W swej dotychczasowej karierze koncertował niemal na całym świecie biorąc udział między innymi w Jazz Yatra – Bombay, Ost-West Nurnberg, Jazz in Europe-Paris, Skane Festivalen in Malmo, Edinburgh Art Festival, Ankara Music Festival, Leverkusener Jazz Tage, Istanbul International Festival, Ankara Music Festival.
Od kiedy w 1993 roku powstało trio firmowane jego nazwiskiem, artysta aranżuje utwory Fryderyka Chopina – autorski pomysł oraz wielki sukces artystyczny i komercyjny (albumy ”Chopin”, „Chopin Once More”, „Les Brillantes”, „Sonata b-moll”), a także muzykę ludową (album „Muzyka Polska”). Od samego początku lider Trio samodzielnie dobiera i aranżuje repertuar na kolejne płyty.
Jako akordeonista udzielał się w wielu projektach,
 
m.in. z Januszem Stroblem czy Anetą Łastik. Wielki sukces odniosła współpraca z włoskim pianistą Giovannim Mirabassim i wydanie dwóch płyt: „Giovanni Mirabassi i Andrzej Jagodziński Trio” oraz „C-minor”, która spotkała się z wielkim zainteresowaniem w Japonii.
Na swoim koncie ma również wiele dokonań we współpracy z wokalistami,
 
m.in. Anetą Łastik (od występów z nią zaczęło się – występ w ramach ‘Złotej Tarki’ w 1979 r.), Ewą Bem (już 30 lat współpracy!), Grażyną Auguścik, Urszulą Dudziak, Agnieszką Wilczyńską, Anną Stankiewicz, Januszem Szromem.
Andrzej Jagodziński od ponad 20 lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę fortepianu, zespoły jazzowe oraz wykłada improwizację jazzową na Wydziale Jazzu w Zespole Państwowych Szkół Muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. W 2005 roku jako jedyny Polak zasiadał w jury I Międzynarodowego Konkursu Pianistów Jazzowych w Moskwie.
20-lecie istnienia swojego Trio świętował prawykonaniem „Koncertu fortepianowego g-moll” z towarzyszeniem trio jazzowego i orkiestry symfonicznej, który artysta skomponował na tę okazję. Premiera utworu w wykonaniu Trio Andrzeja Jagodzińskiego oraz Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Narodowej, a także płyty o tym samym tytule, miała miejsce podczas jubileuszowego koncertu w Filharmonii Narodowej w Warszawie w listopadzie 2013 roku.
Dyskografia Andrzeja Jagodzińskiego obejmuje ponad 40 płyt (!!).
NAGRODY
1979 – ZŁOTA TARKA
1994 – FRYDERYK za płytę „CHOPIN” w kategorii „Jazzowa płyta roku”
1995 – MATEUSZ – Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego Polskiego Radia im. Mateusza Święcickiego w dziedzinie muzyki jazzowej
1995 – MELOMANI – nagroda Stowarzyszenia „Melomani” w kategorii „Artysta roku”
2001 – FRYDERYK w kategorii „Jazzowy muzyk roku”
2005 – Brązowy Medal Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS – nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego 2012 – Nagroda miasta st. Warszawy
2012 – Nagroda Indywidualna I Stopnia za Szczególny Wkład w Rozwój Edukacji Artystycznej w Polsce

JANUSZ STROBEL - jeden z najwybitniejszych polskich wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Skomponował wiele przebojów, które wykonywały największe gwiazdy polskiej piosenki m.in.: Ewa Bem, Hanna Banaszak, Ryszard Rynkowski, Irena Santor. Stworzył kilka formacji jazzowych, współpracując w nich z czołowymi polskimi muzykami jazzowymi.
Urodził się 1947 roku w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych.
W 1970 roku wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny „Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel”, który wkrótce otrzymał Nagrodę Główną na festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, rozpoczynając szeroką działalność koncertową.
Na początku lat 90-tych założył zespół Janusz Strobel Trio, którego płyta w 1993 roku uzyskała tytuł Albumu Roku. Jako kompozytor Janusz Strobel zadebiutował w latach 70-tych, za namową Łucji Prus i Jana Wołka, piosenką „Głupi albo gra”. Od tego czasu napisał kilkadziesiąt piosenek na zamówienie Ireny Santor, Ewy Bem, Edyty Geppert, Ryszarda Rynkowskiego,
a także Hanny Banaszak, do tekstów
 
m.in. Magdy Czapińskiej, Jonasza Kofty, Jana Wołka, Wojciecha Młynarskiego. Wspólnie z Janem Wołkiem stworzył spektakl poetycko–muzyczny „Dwoje na jednośladzie”. W 1999 roku skomponował muzykę do wierszy polskich i rosyjskich poetów prezentowanych przez Annę Romanowską i Krzysztofa Kolbergera na płycie „Strofy dla Ciebie”. Kolejny album z muzyką Janusza Strobla to „Wielka Pani” – poezja Karola Wojtyły recytowana przez Joannę Szczepkowską, Krzysztofa Kolbergera i Jerzego Trelę. W 2005 roku na zamówienie Polskiego Radia powstała autorska płyta „Wierny sobie”. Jako aranżer stworzył płyty takim artystom, jak: Jacek Kaczmarski, Hanna Banaszak, Elżbieta Adamiak, Aneta Łastik, Anna Serafińska, Łucja Prus i in. W 2013 r. ukazał się dwupłytowy album Anny Stankiewicz „Strobel – Kofta – Wołek”, przedstawiający twórczość kompozytorską piosenek Janusza Strobla.
Poza muzyką dla potrzeb filmu, teatru oraz niezliczoną ilością piosenek, działalność kompozytorska artysty obejmuje również tworzenie muzyki na gitarę klasyczną solo i z towarzyszeniem orkiestry. Artysta występuje jako solista, głównie z repertuarem klasycznym - utwory Heitora Villa-Lobosa, Isaaca Albeniza, Manuela de Falli, Enrique Granadosa, transkrypcje kompozycji Johanna Sebastiana Bacha, Fryderyka Chopina i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Gra także z towarzyszeniem Sinfonii Varsovii, Polskiej Orkiestry Radiowej, Polskiej Orkiestry Kameralnej, Orkiestry Filharmonii Opolskiej i Orkiestry Filharmonii Świętokrzyskiej.
W roku 2005 został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W roku 2010 Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
Twórca wielu pięknych piosenek,
 
m.in. W moim magicznym domu, Trzeba marzyć, Nieobecni, Więc jak?, Księżyc w nowiu, Łagodna, które na trwałe weszły do kanonu polskiej muzyki rozrywkowej.
W grudniu 1994 w Studiu S1 Polskiego Radia odbył się uroczysty koncert (transmitowany również przez TVP)
z okazji 25-lecia jego pracy artystycznej. Wypełniły go w całości kompozycje jubilata w nowych aranżacjach. Oprócz jego trio wzięła w nim udział także Polska Orkiestra Radiowa pod dyrekcją Krzesimira Dębskiego.

Nula Stankiewicz
jeden z najpiękniejszych, zmysłowych głosów polskiej piosenki. Duża świadomość wokalna i sceniczna, mająca uzasadnienie w wykształceniu muzycznym, ustawia ją w ścisłej czołówce polskich wokalistek. Jest laureatką wielu konkursów i festiwali, na których, poza muzykalnością, ogromną rolę odgrywała świadoma interpretacja tekstu. W 2013 roku wydała entuzjastycznie przyjęty przez krytyków dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek”. Współpracując z wybitnymi polskimi muzykami jazzowymi, koncertuje i pracuje nad kolejną płytą. „Anna Stankiewicz to wokalistka, którą można polubić od razu za jej piękny głos i mistrzostwo interpretacji zawiłych niekiedy melodii. Za jej niepretensjonalny, ciepły kontakt z publicznością” - Andrzej T. Brzeski „Anna Stankiewicz potrafi z poezji i muzyki
wydobyć najsubtelniejsze uczucia, tworząc swą interpretacją absolutne arcydzieła” - Tadeusz Deszkiewicz