CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                           PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

   

   08.04.2016 - EUROPEJSKA AKADEMIA JAZZU - AMC TRIO -  Słowacja -

Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz serdecznie zaprasza na pierwszy w 2016 roku koncert i warsztaty muzyczne, realizowane w ramach projektu Europejska Akademia Jazzu 2016.

  • 18.00 - WARSZTATY MUZYCZNE - wstęp wolny, zgłoszenia: eljazz.bydgoszcz@gmail.com

  • 20.00 - KONCERT - bilety w cenie 15 zł do nabycia w Eljazz Club po godz. 16.00

  • Peter Adamkovic, p

  • Martin Marincak, b

  • Stanislav Cvanciger. dr

AMC trio to formacja z Presova na Słowacji, która dzięki kilku udanym trasom po Europie Środkowej wyrobiła sobie markę wśród fanów jazzu. Działający bez lidera zespół trzech równorzędnych muzyków tworzą: pianista Peter Adamkovic, kontrabasista Martin Martincak i perkusista Stano Cvanciger. W tym składzie nagrali już dwie płyty, obie wydane nakładem słowackiej firmy Hevhetia. Debiutancka „Thor-Iza” spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem, a jeszcze większym sukcesem okazała się  „Soul Of The Mountain”, na której gościnnie zagrał słynny szwedzki gitarzysta Ulf Wakenius.

Współpraca tych trzech muzyków rozpoczęła się od decyzji wzięcia udziału w Konkursie Młodych Zespołów Jazzowych w 1993 roku. Wspólne próby pomogły w zdobyciu nagrody, stanowiącej dobry początek dla młodego Trio. Z początku nie pracowali wspólnie zbyt intensywnie. Każdy z nich brał udział w innych, odrębnych projektach. Stopniowo jednak koncertowali razem coraz częściej. Oprócz grania standardów zaczęli wykonywać swój własny, oryginalny jazzowy repertuar, pełen fascynujących dźwięków, które urzekają swoją rytmiką i pomysłowością melodyjną. Z czasem AMC Trio skupiło się wyłącznie na autorskich kompozycjach, które są tworzone przez wszystkich członków zespołu. W swoich interpretacjach często wykraczają poza granice standardów jazzowych i szukają nowych źródeł inspiracji muzycznych. Duży nacisk kładą na niepowtarzalną melodię i silne, przejrzyste motywy, których elementów doszukują się w muzyce popularnej i we wschodniej muzyce folkowej Słowacji. Trio nie ma jednego lidera. Różne osobowości trzech członków tworzą szczególną, wyważoną całość tej formacji. Z AMC Trio grało gościnnie wielu muzyków, między innymi  Randy Brecker, Michael Patches Stewart, Mark Whitfield czy  szwedzki gitarzysta  Ulf Wakenius (były muzyk tria Oscara Petersona). Koncertują w kraju i za granicą. AMC  to dziś kreatywne, już znane w całej Europie, słowackie trio, prezentujące wszechstronny jazzowy repertuar.

MARTIN MARTINCAK: Trio w porównaniu z większymi formacjami jest bardziej przejrzyste. Jest jak mały strumień z krystalicznie czystą wodą, w której można widzieć kamienie na dnie. Czasem jednak ten strumyk potrafi zmienić się w dziki żywioł, który może być bardzo niebezpieczny. Łatwo wyczuć, kiedy muzycy w triu rozumieją i ufają sobie wzajemnie. Każdy ponosi część odpowiedzialności, co oznacza, że nikt nie może się schować. Z drugiej strony zawsze ma się za sobą dwóch muzyków, którzy, jeśli trzeba, mogą wesprzeć. W duecie lub solo jest znacznie gorzej.(śmiech)

PETER ADAMKOVIC: Trio daje większą przestrzeń dla muzycznej ekspresji. Oprócz tego to skład, w którym każdy członek jest wciąż uczestnikiem gry. To nieustanna interakcja od początku do końca. Nie zdarza się, by ktoś czekał na swoje miejsce, jak to się dzieje w przypadku instrumentów solowych czy śpiewu.

STANO CVANCIGER: Na początku grałem w różnych większych grupach. Nie chciałem jednak cały czas grać jako sideman w czyimś zespole. Gra w triu jest dla mnie najbardziej interesująca. Ta formacja oferuje mi najwięcej przestrzeni.