CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 
 

 

JÖRG LEICHTFRIED TRIO AUSTRIA - 27.11.2014

godz. 20.00 - koncert - bilety 25 zł

godz. 18.00 - warsztaty - wstęp wolny, zapisy: eljazz.bydgoszcz@gmail.com

skład zespołu:

  • Jörg Leichtfried (fortepian),
  • Štefan Bartuš (kontrabas)
  • Vladimir Kostadinovic (perkusja)

Jörg Leichtfried Trio

Muzyka grana przez to trio jest pełna mocnych, pulsujących brzmień, równocześnie spokojnych i lirycznych.   Jörg Leichtfried w swoich kompozycjach umie skorzystać z pełnej gamy możliwości, jaką daje gatunek jazz, nie tracąc przy tym z oczu głównej narracji spajającej cały program. Słuchając łatwo dostrzec, jak długą podróż każdy z muzyków odbył w swoim rozwoju muzycznym i jak bardzo muzykom zależy na interakcji i wspólnym graniu. Jörg Leichtfried (fortepian), Štefan Bartuš (kontrabas) i Vladimir Kostadinovic (perkusja) zagrają program składający się niemal wyłącznie z własnych kompozycji. Improwizacje są świeże i nonkonformistyczne. Odnosi się wrażenie, że ci panowie wiedzą, co robią. 

 

Jörg Leichtfried - fortepian

W 2009 roku - Master of Arts (z wyróżnieniem) na kierunku fortepian jazzowy w Wiedeńskim Konserwatorium u Olivera Kenta.  Od 2010 roku uczy gry na fortepianie na wydziale jazzowym oraz wykłada naukę o harmonii i improwizację w Konserwatorium im. Praynera w Wiedniu.  W 2012 roku otrzymał stypendium Austriackiego Ministerstwa Kultury na pobyt artystyczny w Nowym Jorku. Laureat Fundacji na Rzecz Młodych Uzdolnionych im. Marianne Mendt (2008).  Pierwsza autorska płyta pt. „Rooms” ukazała się w 2011 roku. Uczył się i uczestniczył w warsztatach u takich profesorów, jak Paul Urbanek, Uli Scherer, Aaron Wonesch, Berthold Föger, Danny Grissett.  Współpracował z takimi muzykami, jak m. in. Klemens Marktl, Bertl Mayer, Jozsef Botos, Caspar van Meel, Herwig Gradischnig, Sophie Hassfurther, Nika Zach, Phil Yaeger.  Koncerty: Österreichische Kulturtage (Bihac, Bośnia), Festspielhaus St. Pölten, Porgy & Bess Wien, Birdland Wien, Dresdner Jazztage (Niemcy), Harlem Jazz Club Barcelona (Hiszpania), Austriackie Forum Kultury w Teheranie (Iran).

Štefan „Pišta” Bartuš – kontrabas

„On jest niewątpliwie najlepszym słowackim basistą, posiada niezwykłą technikę i wyczucie rytmu i klimatu.” (M. Kubačka) Štefan Bartuš jest basistą jazzowym i kompozytorem znanym nie tylko na Słowacji. Urodził się w rodzinie muzyków. Studiował w Konserwatorium J. L. Bella w Bańskiej Bystrzycy i potem w Akademii Sztuk Performatywnych w Bratysławie. Podczas studiów zdobył szeregu nagród na konkursach. Brał udział w licznych warsztatach muzyki klasycznej i jazzu. Zaprezentował kontrabas jako instrument solowy na wielu występach publicznych i recitalach. Niekiedy występuje w roli jurora oraz wykładowcy w Słowackim Klubie Kontrabasu i na Konkursie Młodego Słowackiego Jazzu. Występował z zespołami grającymi różnego rodzaju muzykę, jak klasyczną, etniczną, muzykę world, gospel, … w USA, Turcji, Rosji i większości krajów Europy.  Od 2000 roku koncentruje się na jazzie i w tej dziedzinie do tej pory współpracował z tak znakomitymi muzykami, jak Benny Golson, Rick Margitza, Antonio Farao, Peter Erskine, Danny Grisset, Janusz Muniak, Andy Middleton, Jeff Gardner, Matus Jakabcic, Juraj Bartos, Harry Sokal, Fritz Pauer, Kornel Fekete Kovac, Gabor Winand, Karen Edwards, Piotr Baron, Howard Curtis, itd. W 2012 roku ukazał się jego album debiutancki, który otrzymał świetne recenzje od takich mistrzów, jak m. in. Jerry Bergonzi i Randy Brecker.

 

Vladimir Kostadinovic - perkusja

Ur. w Belgradzie, wykształcenie muzyczne rozpoczął w bardzo młodym wieku, na początku grał na akordeonie, którego później zamienił na perkusję. W 2008 roku otrzymał nagrodę „Best Drum Player“ Tuscia in Jazz (Jimmy Woode Competition). W 2009 roku ukończył studia na Uniwersytecie Muzycznym w Grazu u prof. Howarda Curtisa, dyplomem z wyróżnieniem.  W 2009 roku w Nowym Jorku ukazała się jego pierwsza autorska płyta „Course Of Events“. Angaże na festiwalach w USA, Szwajcarii, Holandii, Niemczech, Francji, Serbii, na Kubie i na Węgrzech. Członek big bandów Petera Herbolzheimera, Boba Mintzera, Steve’a Guta. Współpracował z takimi muzykami, jak m. in. Antonio Farao, Vincent Herring, Matt Brewer, Benito Gonzales, Alegre Correa, Andy Middleton, Fritz Pauer, Peter Herbert, Karl Ratzer, Renato Chicco.