CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 
 

 

ADAM PIEROŃCZYK feat. ANTHONY JOSEPH 05.11.2014

godz. 20.00 - koncert - bilety 25 zł

godz. 18.00 - warsztaty - wstęp wolny, zapisy: eljazz.bydgoszcz@gmail.com

Adam Pierończyk UK Project feat. Anthony Joseph

Najnowszy projekt saksofonisty Adama Pierończyka, w którym po raz kolejny manifestuje swą fascynację połączeniem słowa i muzyki improwizowanej.
Gościem specjalnym będzie tym razem oryginalny poeta i performer o karaibskich korzeniach Anthony Joseph (zamieszkały obecnie w Londynie), a kwintet dopełnią wspaniali muzycy z Brazylii, Polski i USA: gitarzysta Nelson Veras, basista Robert Kubiszyn oraz perkusista John B.Arnold.
Premierowe teksty, premierowa muzyka, premierowy zespół.

skład zespołu:

  • Adam Pieronczyk (PL) – (soprano -, tenor - ) sax, compositions

  • Anthony Joseph (Trinidad-Tobago/UK) – voice, poetry

  • Nelson Veras (Brasil/ F) – guitar

  • Robert Kubiszyn (PL) – bass

  • John B. Arnold (USA/Italy) – drums

Adam Pierończyk

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych polskich muzyków jazzowych oraz „największych innowatorów w polskim jazzie”, jak pisze „Gazeta Wyborcza”. Jeszcze dalej poszedł prestiżowy niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” nazywając go „promieniem nadziei na wschodnioeuropejskiej scenie jazzowej”. Koncertuje na całym świecie. Zdobył wiele nagród. W rok 2014 po raz dziesiąty został „Najlepszym Saksofonistą Sopranowym” według magazynu „Jazz Forum”. W 2011 roku nominowany w pięciu kategoriach do nagrody „Fryderyk”, zdobył dwie najważniejsze statuetki, jako „Jazzowy Muzyk Roku” oraz za „Jazzowy Album Roku”. W latach 2004-2005 dyrektor artystyczny festiwali Jazz aux Oudayas i Jazz Au Chellah w Rabacie, stolicy Maroko. Obecnie także dyrektor artystyczny Sopot Jazz Festival.
Od sześciu lat związany z prestiżową wytwórnią płytową Jazzwerkstatt Berlin.
Komponuje także muzykę do spektakli teatralnych. Adam Pierończyk współpracował z takimi muzykami jak: Gary Thomas, Greg Osby, Sam Rivers, Archie Shepp, Bobby McFerrin, Tomasz Stańko, Ted Curson, Anthony Cox, Joey Calderazzo, Leszek Możdżer.

 

Anthony Joseph

Jeden spośród najbardziej ekscytujących, innowacyjnych głosów Wielkiej Brytanii. Poeta, pisarz, muzyk i wykładowca- Anthony Joseph urodził się w Trynidadzie, a od 1989 roku zamieszkuje Wielką Brytanię. Autor trzech tomików poezji “Desafinado” z 1994 roku, “Teragaton” wydane w 1997 r., oraz “Bird Head Son” w 2009. Jest również autorem i narratorem płyty Liquid Textology wydanej w listopadzie 2006 roku na której to umieścił “Opowiadania o afrykańskim pochodzeniu UFO”. W 2004 roku brytyjska renesansowa Rada Decybeli i Artystów uznała go za jednego z pięćdziesięciu czarno- azjatyckich pisarzy mających znaczny wkład do współczesnej literatury brytyjskiej, stąd też pojawił się na historycznym zdjęciu “Wielkiego Dnia”. W 2005 roku, podczas pobytu na Kalifornijskim Uniwersytecie w Los Angeles, został uhonorowany tytułemPierwszego Poety British Council. W 2007 roku Joseph “voodoo punk” Band i The Spasm Band wydali swoją debiutancką płytę “Leggo de Lion”. Po dwóch latach powstał album “Bird Head Son”. Aktualnie Joseph jest wykładowcą “kreatywnego pisania” na Uniwersytecie Birkbeck w Londynie.
Jest doktorantem Uniwersytetu Goldsmith. Jego nowy album, który powstał przy współpracy ze 
Spasm Band
 zatytułowany “Rubber’s Orchestras” wydał we wrześniu 2013 roku, po miesiącu do sprzedaży trafił kolejny tom poezji o tym samym tytule.

Nelson Veras

Robert Kubiszyn (PL) – bass

John B. Arnold