CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

22.06.2014  

PGR - Latin Fire!

  • Luis Nubiola (Kuba) – saksofon altowy
  • Jose Manuel Alban Juarez – perkusja i perkusjonalia
  • Roland Abreu Krysztofiak (Kuba) - Kontrabas
  • Witold Janiak - fortepian
  • Grzegorz Rogala – Puzon

To nowa odsłona World-Jazzowej Projektu Grzegorza Rogali czyli P.G.R-u Tym jest to mariaż jazzu z etniczną muzyką afro-kubańską i afro-brazylijską. Nie jest to więc wysterylizowany z oryginalności Latin-Jazz. A muzyka przekazująca w autentyczny sposób muzykę z Kuby, Peru, Brazylii, czy Argentyny. To wszystko zawarte w kompozycjach Grzegorza Rogali i jego gości z Kuby i Meksyku: Luis Molina, Roland Abreu i Jose Manuel Alban Juarez. W muzyce PGR ważne czerpanie ze „źródła – czyli tradycji: z Polski, Izraela czy z Kuby. Autentyczne nawiązanie do niej napędza muzykę, wypełnia jazzowe frazy i pociąga publiczność koncertów P.G.R-u. Dwuznacznośc skrótu nie jest przypadkowa. Będąc prowokacją, zachowuje pokraczny związek z muzyką ludową wskrzeszaną w czasach PRLu na cepeliowską modłę. P.G.R. powstawał w Niemczech, Polsce i USA. W 2007 r. na zaproszenie Instytutu Polskiego G. Rogala wystapił z Triem RoMeLO w Greiswaldzie. Następnie już jako kwartet o nazwie PGR zadebiutował koncertem w łódzkiej „Wytwórni“. Koncertował i koncertuje w USA, Polsce, na Ukrainie i w Niemczech m.in: w Klubie Blue Note (Poznań) Jazz Schmiede (Duesseldorf), B-flat (Berlin), na festiwalach: Gdańskie Noce Jazsowe, Jazz w Ruinach (Gliwice) czy Lwowskie Flyugery. Zespół wystąpił w Parlamencie RP. PGR zadebiutował albumem „Enthuzjazzm“ inspirowanym w dużej mierze kulturą żydowską. Gościem specjalnym na płycie i kompozytorem części utworów jest Sagit Zilberman -Izraelska Saksofonistka, która ma niesłychanie istotny udział w rozwoju zespołu. Płyta została bardzo pozytywnie odebrana przez krytykę (Jazz Forum, Audio, Polish Jazz, Etnosystem), była grana w UK Jazz Radio i . W 2012 roku PGR odbył szeroko zakrojoną trasę po Europie w polsko-izraelsko-ukraińskim składzie. Także w 2012 r narodził się PGR-Latin Fire! Z zespołem współpracowali m.in.: Jose Manuel Alban Juarez, Regis Molina (gościnnie występujący z Buena Vista Social Club), El Congo Allen i Miguel Alejandro Lagos Miranda.

Luis Nubiola (Kuba) – saksofon altowy

Luis Nubiola ukończył National Conservatory of Music w Hawanie. Studiował pod kierunkiem Carlosa Averhoff'a. Po ukończeniu studiów dzielił scenę z wieloma czołowymi kubańskimi muzykami jazzowymi takimi jak chociażby Jose Cotes ( El Tosco), Jose Miguel Credo ( El Greco), Diacara,a także z Danilo Peresem, Gonzalo Rubalcabą, Georgiem Bensonem, Stevem Colemanem, oraz z wieloma innymi. W 2001 roku L. N. przeprowadził się na Kostarykę, gdzie szybko został uznany za jednego z najlepszych i najbardziej cenionych muzyków. Współpracował z artystami takiej klasy Walter Flores ( zdobywca Grammy), Robert Aquilar i " Chocolate Band". W grudniu 2005 roku nagrał swój pierwszy album CD pod tytułem " Nubiola", a w grudniu 2008 roku "Live at Jazz Cafe" pierwszy jazzowy album DVD nagrany na Kostaryce, za co został uhonorowany tytułem Najlepszego Kompozytora Jazzowego. Album " 914" został uznany za Najlepszy album 2009 r. Jako wykonawca Niubiola posiada wyjątkową technikę oraz swój własny, muzyczny język w którym łączy pomysłowość z ekspresyjnością.

Jose Manuel Alban Juarez – perkusja i perkusjonalia

Urodził się 28 sierpnia 1981 roku w Szczecinie. Ukończył szkoły muzyczne I i II stopnia w klasie perkusji. Zadebiutował w latynoskim zespole swojego ojca; Son Latino. W roku 2000 przeniósł się do Warszawy, żeby kontynuować edukację w PSJ przy ul. Bednarskiej i rozpoczął pracę z Reinaldo Ceballo i zespołem Calle Sol, z którym nagrywał i koncertował do 2005 roku, biorąc udział w licznychfestiwalach i programach muzycznych. Równolegle jako perkusista i perkusjonista występował i nagrywał z wieloma zespołami i artystami reprezentującymi różne style muzyczne m.in.: Kora Jackowska ("Kora Ola, Ola"), Krzesimir Dębski, Trio Andrzeja Jagodzińskiego , Tomasz Stańko, Maanam, Zbigniew Namysłowski, Grażyna Auguścik, Big Oxen Band, Wojciech Waglewski, Antonina Krzysztoń, Bisquit, Maciej Zieliński, Los Payos, Łona i Webber, Fisz i Emade (Tworzywo Sztuczne), Natural Dread Killaz, Mc Marika, Marita Alban Juarez, Jan Komar, Natu Maupka & Envee, Magdalena Navarrete, Noche de Boleros, Ania Dąbrowska, Paulina Przybysz (Pinnawela), Stańko/Smolik (Peyotl), Kora, Etopiryna, Capitalistas, Młynarski plays Młynarski, Ritmodelia, Novika... Często bierze udział w eksperymentalnych projektach soundsystemowych, współpracując z dj-ami/producentami np. Umoumi, Catz&Dogs, Envee, Noon, Dj Sebskalski, Dj Twister. Obecnie związany z zespołami Oszibarack, Łona & The Pimps oraz z salsowym kolektywem SalsaCentral.

Roland Abreu Krysztofiak (Kuba) - Kontrabas

Roland Grzegorz Abreu Krysztofiak urodził się w Hawanie na Kubie. Absolwent Konserwatorium im. Guillermo Tomas Bouffartigues w Hawanie. Uczestnik Festiwalu Jazz Plaza (2010). Laureat konkursu Jazzowego JoJazz w Havanie (wyróżnienie dla najlepszego kontrabasisty akompaniującego) (2010). Występ u boku Wintona Marsalisa (2010). Student II roku Akademii Muzycznej we Wrocławiu. Współpracował m.in. z Bobby Carcasses i Afrojazz, Michel Herrera i Jovenjazz. Jadasni Portillo i Cause. Emir Santacruz. Ernesto Camilo, Saxofilia, Kool and the Gang . Obecnie występuje z Cuba Percusion Group i Yaqueline Castellanos la dama del son cubano.

Witold Janiak - fortepian

Absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach. Laureat Konkursu Muzyki Współczesnej w Krakowie w 1998r. Jako twórca i lider zespołu Mainstreet Quartet zdobył Grand Prix festiwali "Krokus Jazz Festival 2009" i "Bielska Zadymka Jazzowa 2009. Jest także laureatem Festiwalu Pianistów i Hammondzistów w Warszawie 2010 oraz nagrody Stowarzyszenia Melomani. Wydał dwie autorskie płyty z zespołem Mainstreet Quartet. W tym roku albumem „Cinema meets Jazz” zadebiutował jako lider. Płyta cieszy się świetnym odbiorem krytyków, publiczności i została uznana płytą tygodnia m.in. w radiowej ”Trójce” .

Grzegorz Rogala – Puzon

Puzonista kompozytor, aranżer, lider zespołu. Absolwent Jazz Institut Berlin. Stypendysta Berklee College of Music (Boston). Studiował u Jiggsa Whighama, Kierownika Big-Bandu BBC oraz Phila Wilsona. Osiągnięcia: indywidualne wyróżnienie na festiwalu FAMA (2005 r.), laureat festiwali: Nadzieje Warszawy i Berlin Jazz & Blues Award (z zespołem Kattorna – 2006 r.). Członek miedzynarodowego bigbandu European Colours Jazz Orchestra (2008 r). Laureat nagrody "Phil Wilson Award" (2009 r). Jako współproducent i sideman wydał z zespołem Kattorna album "Straying To The Moon" (2010 r). Jako lider PGR zadebiutował albumem „Enthuzjazzm“ (2011 r). W 2012 roku zagrał europejską trasę koncertową z zespołem PGR feat Sagit Zilberman, Koncertując m.in. w w Berlinie, Krakowie i Lwowie. W tym samym roku rozpoczął współpracę z muzykami z Ameryki Południowej w Ramach PGR – Latin Fire!. Zaowocowała ona 2 trasami koncertowymi z których ostatnia odbyła się w lutym 2013 roku – zespół wystąpił m.in na Jazz Od Nowa Festival (Toruń). Ostatnio nagrywał muzykę Josue Josepha – laureata Grammy za film o historii salsy „La Epoca”. W najbliższych miesiącach zostanie wydana jego druga płyta z zespołem PGR&Zilberman - „Poezjazz”.  Wystąpił m.in. z takimi muzykami jak: Kurt Rosenwinkel, Włodek Pawlik, Cezary Konrad, Maciej Sikała, Regis Molina Reynaldo, Rosario Guliani, Wiliam Cepeda, David Friedman, Sagit Zilberman, Dwight Trible.