CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

 

POWER SET & CHRISTOPH TITZ - 18.06.2013

Recenzja z koncertu

Eljazz Club - 18.06.2013.  Foto: Kinga Eliasz

POWER SET & CHRISTOPH TITZ

Zapraszamy na pierwszą edycję EUROPEJSKIEJ AKADEMII JAZZU i drugi, czerwcowy koncert, na którym wystąpi CHRISTOPH TITZ z zespołem ADAM WENDT POWER SET. 
Koncert organizowany jest przez Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz.

18.00 - warsztaty muzyczne - wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona (zapisy prosimy przesyłać na adres mailowy: eljazz.bydgoszcz@gmail.com , w treści prosimy zaznaczyć: imię, nazwisko, nr tel, mail)
20.30 - koncert - 25 zł - bilety można kupić w Eljazz Club po godz. 16.00


CHRISTOPH TITZ
Od początku lat 90. należy do najbardziej rozchwytywanych niemieckich muzyków sceny jazzowej. Po zakończonych studiach na Wyższej Uczelni Muzycznej w Maastricht, zadebiutował z zespołem Scetches, którego płyty i występy doprowadziły go do Festiwalu w Montreux. Indywidualność tego muzyka była już widoczna na początku jego kariery w latach 90. , juz wtedy nie dało się go sklasyfikować. Zasłynął także jako koncertowy i i studyjny muzyk, grając takich gwiazd jak Marta Glenn, Rinhard Mey, Helmut Zerlett, Frank Popp, Marshall & Alexander, Sascha Delbroux, Raw Artistic Soul, Kate Westbrook& The Lux Orchestra.
Brał też udział w wielu produkcjach muzycznych organizowanych przez telewizję WDR i RTL. 
W swych wielu podróżach muzycznych szuka wciąż inspiracji dla swojej muzyki. Po licznych występach i nagraniach z innymi artystami w 2004 roku nagrał swoją autorską płytę "MAGIC", która okazała się dużym sukcesem. Stworzył na niej mieszankę brzmień nawiązujących do Milesa Davisa i Chata Bakera. Płyta zebrała entuzjastyczne recenzje i zdobyła aplauz publiczności. Drugi solowy album Christophera Titza "WHEN I LOVE" w subtelny sposób pogłębia jego solową płytę, a przede wszystkim wprowadza bardzo szerokę paletę jego własnych muzycznych światów. 

ADAM WENDT POWER SET

Zespół prezentuje nurt jazzu elektrycznego. Niekonwencjonalne instrumentarium (elektronicznie przetwarzany dźwięk saksofonu, linia basu realizowana przez keyboard), zróżnicowany, dynamiczny repertuar, oryginalne kompozycje (A. Wendt) oraz komunikatywność wypowiedzi muzycznej - to główne atrybuty zespołu. 
Projekt ten to ukłon w stronę wielkich mistrzów światowej sceny jazzowej, takich jak np. : Eddie Harris, J.C. Adderley , Stanley Turrentine , Miles Davis.
W dorobku zespołu są 3 płyty CD: Adam Wendt Power Set (2007), Power Set Live International Edition (2010), Big Beat Jazz (2011).


Adam Wendt 

Jeden z czołowych polskich saksofonistów, absolwent Wydziału Jazzu Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat wielu nagród, współtwórca sukcesu i repertuaru grupy Walk Away. 
Nagrywał i koncertował z takimi sławami muzyki jazzowej jak Randy Brecker ,Bill Evans (Miles Davis Group), Eric Marienthal (Chick Corea, GRP Big Band), Mino Cinelu (Weather Raport, Miles Davis), Frank Gambale (Chick Corea), David „Fuze” Fiuczynski (R.Brecker, R.S.Jackson, G.Russel), Dean Brown (Roberta Flack, David Sanborn),, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak, Nippy Noya oraz znakomitościami czarnego bluesa takimi jak Sidney „Guitar Crusher” Selby oraz Keith Dunn. Koncertuje z mistrzem candombe, bandeonistą Luisem di Matteo z Urugwaju. W 1990 roku Walk Away z Urszulą Dudziak otwierali europejskie koncerty Milesa Davisa.

Dotychczas wziął udział w nagraniu ok. 70 płyt (w tym 5 autorskich) nie tylko jako saksofonista, ale również jako kompozytor i aranżer. Jest zapraszany do udziału w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych oraz festiwalach. Jako solista i muzyk sesyjny współpracował z jazzową czołówką Polski oraz gwiazdami muzyki pop (m.in.E.Bem, L. Szafran, M.Szcześniak, G.Ciechowski, K.Prońko, D. Błażejczyk). 

Oprócz działalności typowo koncertowej i artystycznej jest wykładowcą na Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadzi klasę saksofonu w Państwowej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku Wrzeszczu a także zajęcia edukacyjne w ramach Małej Akademii Jazzu (m.in. Gorzów Wlkp. Tczew, Starogard Gdański, Zakopane ) oraz Warsztatów Muzycznych w Chodzieży, Koszalinie, Zakrzewie, Ustrzykach Dolnych, Leichligen (Niemcy).


Przemysław Raminiak

Pianista, kompozytor i aranżer. Współpracował z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce min:
Jan Ptaszyn Wróblewski, Zbigniew Lewandowski, Adam Wendt, Maciej Strzelczyk ...
Ze swoim zespołem RGG Trio zdobył szereg nagród na festiwalach i konkursach jazzowych w kraju i za granicą m.in.:
Nagrodę dla najlepszego uczestnika Warsztatów Jazzowych Puławy 1996. 
II nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. Krzysztofa Komedy za kompozycję "Three for Brad" w 2003r.
1 nagroda na Spotkaniach Jazzowych – Sieradz 2002
1 nagrodę na festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2002
2 miejsce oraz nagrodę publiczności na International Jazz Festival Getxo (Hiszpania) 2003
„Klucz do Kariery” Pomorskiej Jesieni Jazzowej – Gorzów Wielkopolski 2003

Oprócz swojego autorskiego projektu Przemysław Raminiak często zapraszany jest jako muzyk sesyjny do współpracy w różnych formacjach, nie tylko jazzowych. 
Jest również autorem muzyki skomponowanej do spektaklu teatralnego „ Leonard” oraz „Krwawe Gody – inspiracje Garcia Lorcy” w Gorzowskim Teatrze im. J.Osterwy.
Współpracuje również z Adamem Bałdychem tworząc różnego rodzaju produkcje muzyczne.


Marcin Jahr 

Absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Profesjonalną karierę rozpoczął w Kwintecie Jana "Ptaszyna" Wróblewskiego (1987). Później współpracował m.in. z Garrisonem Fewellem, Nicolasem Simionem, Joachimem Menclem, Piotrem Wojtasikiem, Mieczysławem Szcześniakiem, Kubą Stankiewiczem, Lorą Szafran z zespołem New Presentation, Karolem Szymanowskim, Brandonem Furmanem i Jackiem Niedzielą, Zbigniewem Namysłowskim; okazjonalnie z Tomaszem Stańko, Januszem Muniakiem, Leszkiem Kułakowskim, Krzysztofem Herdzinem i z wieloma innymi. Z większością z tych wykonawców nagrał ok. 20 płyt dla różnych wytwórni. 
Wielokrotnie był wykładowcą na Warsztatach Muzycznych w Puławach , Leichlinger Jazz Workshop w Niemczech, Warsztatach Muzyczne w Pułtusku, Międzynarodowych Warsztatach Muzyczne w Inowrocławiu i Pradze. Od 2004 jest wykładowcą klasy perkusji na Kierunku Jazz i Muzyka Estradowa w Instytucie Kultury i Sztuki Muzycznej na Uniwersytecie Zielonogórskim.

Stale współpracuje z Janem "Ptaszynem" Wróblewskim, Funky Groove, kwartetem Adam Wendt & Friends, Wojciech Niedziela Trio i Quartet, Wooden Soul Quartet i Jazzowe Poetycje Jacka Niedzieli, z Ewą Bem, Piotrem Wojtasikiem.