CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                           PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

 

 30.04.2025, GODZ. 18.00

MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JAZZU

ELJAZZ INTERNATIONAL QUARTET

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego”

 

Z okazji obchodów MIĘDZYNARODOWEGO DNIA JAZZU - Stowarzyszenie Artystyczne Eljazz na dzień 30 kwietnia 2025 przygotowano:

PARADĘ JAZZOWĄ,  która przejdzie ulicami Miasta Bydgoszczy – start godz. 17.30 oraz dwa koncerty z udziałem zespołów: DIZZY BOYZ BRASS BAND oraz ELJAZZ INTERNATIONAL QUARTET – zapraszamy na sceną letnią Centrum Artystycznego Eljazz od godz.18.00 – wstęp wolny.

 

International Jazz Quartet to międzynarodowy zespół jazzowy , który łączy różnorodne wpływy jazzowe, czerpiąc inspiracje. Repertuar składa się z utworów napisanych przez członków zespołu, prezentujących różne style i podejścia do jazzu.

 

SKŁAD ZESPOŁU:

Tomas Lukac - guitar (Slovakia)

Hendric Nehls - double bass (Germany)

Waldemar Szymański - trumpet, violin

Józef Eliasz - drums

 

Tomáš Lukáč to słowacki gitarzysta jazzowy, pochodzący z Bratysławy. Obecnie mieszka i działa artystycznie w Monachium. Jego muzyczna droga obejmuje różne style, takie jak rock, funk, blues i jazz, co świadczy o jego wszechstronności jako muzyka.

W 2021 roku Tomáš wydał swój debiutancki album zatytułowany "Heart Shaped". Album ten jest hołdem dla muzyki Kurta Cobaina, lidera zespołu Nirvana, a utwory zostały przez niego zaaranżowane w nowoczesny sposób, łącząc elementy jazzu, rocka i hip-hopu.

Jest również liderem zespołu Tomas Lukac Group, który stanowi platformę do realizacji jego muzycznych pomysłów, łączących różnorodne style, takie jak jazz, funk, rock czy muzyka ludowa. Grupa powstała po spotkaniu muzyków na Uniwersytecie w Grazu, gdzie Tomáš studiował.

W swojej karierze Tomáš współpracował z wieloma międzynarodowymi artystami, w tym z raperami takimi jak Pathos (USA), Marv the Harf (Niemcy) oraz Prezident Lourajder (Słowacja). Współpracował także z trębaczem Vasilisem Nalbandisem (Grecja) i perkusistą Conrado Moliną (Austria).

Obecnie Tomáš Lukáč kontynuuje swoją działalność artystyczną, łącząc różne gatunki muzyczne i prezentując je na międzynarodowych scenach.

 

Hendrik Nehls to niemiecki kontrabasista i basista elektryczny, urodzony w 1982 roku w Strausbergu. Swoją edukację muzyczną rozpoczął od nauki gry na wiolonczeli w wieku pięciu lat, a w wieku 13 lat przeszedł na kontrabas. Kształcił się pod okiem takich mistrzów jak Stefan Weeke w Berlinie oraz George Mraz i Buster Williams w Nowym Jorku.

Od 2007 roku Hendrik Nehls pełni rolę lidera i basisty w zespole Jazz Royal, który specjalizuje się w oprawie muzycznej dużych wydarzeń firmowych, w tym dla takich osobistości jak Angela Merkel. Od 2010 roku jest członkiem zespołu Louise Gold & the Quarz Orchestra w Berlinie. W 2013 roku grupa wydała debiutancki album "Debut", a w 2015 roku kolejny krążek zatytułowany "Terra Caprice".

Hendrik Nehls współpracował również z zespołem Anna Margolina Band, prezentując swoje umiejętności na różnych scenach. Jego działalność artystyczna obejmuje liczne trasy koncertowe po USA, Szwajcarii, Chinach i Portugalii, co świadczy o jego międzynarodowym zasięgu i uznaniu w świecie muzyki.

W swojej dyskografii Hendrik Nehls ma na koncie takie albumy jak "Debut" (2013) oraz "Terra Caprice" (2015), a także współpracował przy nagraniach takich artystów jak Marcel und Herr Wiesner czy Ricky Fabian.

 

Waldemar Szymański to polski trębacz jazzowy urodzony 10 września 1962 roku w Bydgoszczy. Swoją edukację muzyczną rozpoczął w Szkole Muzycznej w Bydgoszczy, gdzie początkowo grał na skrzypcach i fortepianie. W wieku 13 lat zdecydował się na trąbkę, co wpłynęło na dalszy rozwój jego kariery muzycznej.

W 1981 roku rozpoczął studia na Akademii Muzycznej w Katowicach na wydziale Muzyki Rozrywkowej i Jazzu. W trakcie studiów zdobywał liczne nagrody, w tym I miejsce z zespołem Heavy Metal Sextet na Jazz Juniors w Krakowie w 1982 roku oraz indywidualne wyróżnienie. Zespół zdobył również nagrody na międzynarodowych festiwalach jazzowych, takich jak w Dunkierce i Hoeilaart.

Po ukończeniu studiów w 1985 roku, Szymański wyjechał do Niemiec. Z powodu problemów zdrowotnych związanych z grą na trąbce, powrócił do gry na skrzypcach i fortepianie. W 1991 roku wydał autorski album "Journey to the East", w którym współpracował z takimi muzykami jak Zbigniew Wegehaupt i Tadeusz Jakubowski.

W swojej karierze współpracował z wieloma znanymi artystami, m.in. z Krzesimirem Dębskim, Jarosławem Śmietaną, Janem Ptaszynem Wróblewskim, Piotrem Baronem, Maciejem Sikałą, Tomaszem Szukalskim, Stanisławem Sojką, Tony Lakatosiem, Johannem Schädlichem, Thomasem Langiem, Peterem Helzborheimerem, Big-Bandem Darmstadt, Big-Bandem Eljazz, Bobem Mintzerem, Giladem Atzmonem, Darkiem Oleszkiewiczem, Zbigniewem Wegehauptem, Tadeuszem Jakubowskim oraz Charliem Mariano.

Waldemar Szymański jest również aktywny jako lider własnych projektów. W 2017 roku nagrał płytę na fortepianie z Witoldem Szczurkiem, a w 2018 roku współpracował z Wojciechem Niedzielą, nagrywając utwory na trąbce i skrzypcach.

Jego wkład w rozwój polskiego jazzu jest nieoceniony, a jego muzyczna wszechstronność i współpraca z różnorodnymi artystami świadczą o jego znaczącej roli na scenie jazzowej.

 

Józef Eliasz to polski perkusista jazzowy, producent muzyczny oraz dyrygent, który od ponad pięciu dekad aktywnie kształtuje scenę jazzową w Polsce. Urodził się w 1954 roku i jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. Uzyskał również tytuł doktora sztuki muzycznej w zakresie dyrygentury na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

W 1974 roku rozpoczął współpracę ze studenckim klubem Beanus, zakładając grupę jazzową „Bean Jazz”. Zespół zdobył nagrodę indywidualną dla Eliasza podczas festiwalu „Jazz nad Odrą” we Wrocławiu. W latach 1978–1980 grał w czołowych formacjach jazzowych Gdańska („Antiquintet”) i Szczecina („Breakwater”). W 1979 roku współpracował z orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu pod dyrekcją Zbigniewa Górnego.

W 1994 roku Eliasz założył w Bydgoszczy klub muzyczny „Eljazz”, który później przekształcił się w Centrum Artystyczne Eljazz. Jest również założycielem i dyrygentem Eljazz Big Bandu, orkiestry, która zdobyła liczne nagrody na krajowych i międzynarodowych festiwalach jazzowych. Zespół współpracował z takimi artystami jak Lora Szafran, Janusz Szrom, Henryk Miśkiewicz, Maciej Sikała czy Adam Wendt.

Eliasz był producentem artystycznym siedmiu płyt Eljazz Big Bandu, w tym „In the Rhythm of Chopin” z 2011 roku, który zdobył status platynowej płyty w kategorii jazz. Jego działalność obejmuje również organizację Międzynarodowego Festiwalu Jazzowego w Bydgoszczy oraz Europejskiej Akademii Jazzu. W 2014 roku otrzymał Nagrodę Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego z okazji Międzynarodowego Dnia Muzyki.

W październiku 2024 roku, z okazji 50-lecia działalności artystycznej, Eliasz został uhonorowany Medalem Gloria Artis – Zasłużony Kulturze to jedno z najwyższych polskich odznaczeń przyznawany za wybitne zasługi dla kultury polskiej  przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Józef Eliasz otrzymał również Medal Marszałka Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis. Uroczystość miała miejsce podczas inauguracji 22. Bydgoszcz Jazz Festival, gdzie wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski wręczył medal.

Józef Eliasz pozostaje kluczową postacią w polskim jazzie, nieustannie przyczyniając się do jego rozwoju poprzez działalność artystyczną, edukacyjną i organizacyjną.

 

 

 

    ORGANIZATOR

  • STOWARZYSZENIE ARTYSTYCZNE ELJAZZ ul. Kręta 3, 85-117 Bydgoszcz

    NIP: 953 23 83 845; Regon: 092570480; KRS nr: 0000062032