CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                              PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

PIOTR SCHMIDT QUINTET FEAT. WALTER SMITH III - 11.11.2013 , godz. 20.00 - koncert

 

skład zespołu:

Walter Smith III - saksofon tenorowy
Piotr Schmidt - trąbka
Paweł Tomaszewski - fortepian
Michał Kapczuk - kontrabas
Frank Parker - perkusja

 
Piotr Schmidt Quintet feat. Walter Smith III to powiew amerykańskiego świata najbardziej magicznych dźwięków rozrywających wewnętrznie ludzi w klimacie absolutnej ekscytacji. Wsparci przez polską jazzową elitę młodego pokolenia zespół zagra swoje kompozycje, w tym utwory Waltera Smitha Trzeciego. Jest to projekty wyjątkowy, przygotowany specjalnie, jako wyraz zafascynowania ambitną sceną jazzową Nowego Jorku i twórczością takich ludzi jak Walter Smith III, Ambrose Akinmusire, Aaron Parks, Terrance Blanchard, Gerald Clayton, Aaron Goldberg, Marcus Gilmore, Eric Harland czy Kendrick Scott. Projekt ma na celu przeniesienie słuchacza w świat tej muzyki, jednak zaproponowanej we własnej twórczości członków zespołu Piotr Schmidt Quintet feat. Walter Smith III. 

Walter Smith III

Walter Smith Trzeci brał muzykę na serio od najmłodszych lat: „Mój pierwszy gig zagrałem w restauracji McDonald’s w Houston, z jeszcze jednym saksofonistą. Zagrałem solo do ‘Blue Bossa’. Okropne! Ale ludzie klaskali i pomyślałem, że jeśli klaszczą mi za to, to chyba odniosę sukces.” Walter zaczął grać na saksofonie w wieku siedmiu lat, w swym rodzinnym mieście Houston, w stanie Teksas. W miejskiej artystycznej szkole średniej Smith otrzymał stypendium Clifforda Browna i Stana Getza, fundowane przez IAJE (Międzynarodowe Stowarzyszenie Edukacji Jazzowej) i NFAA (Narodową Fundację dla Młodych Artystów), dalej Nagrodę dla Młodego Talentu NFAA, pełne stypendium do Akademii Muzycznej Berklee, a w końcu medal Studenta Sztuki od Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Walter Smith III ukończył Berklee w roku 2003. Grał na całym świecie na niezliczonych festiwalach. W Stanach Zjednoczonych występował w tak prestiżowych salach jak Carnegie Hall, czy Centrum Kennedy’ego. Grywał i nagrywał z takimi legendami jak Terence Blanchard, Roy Haynes, Christian McBride, Eric Reed, Mulgrew Miller, Joe Lovano, Bob Hurst, Myron Waltden, Walter Beasley, Lewis Nash, Terri Lynne-Carrinton, a poza jazzem Bilal, Destiny’s Child, Lauryn Hill, i inni. Do chwili obecnej Walter nagrał ponad 75 krążków, wydanych na całym świecie. Walter Smith III zadebiutował jako lider na płycie z marca 2006 roku, wydanej przez wytwórnię Fresh Sound New Talent i nagranej z grupą najlepszych młodych muzyków jazzowych. Jego druga płyta to ‘Live in France’, wydana w październiku 2009 roku i uznana za świetną przez krytyków. Jego ostatni album, ‘III’ z września 2010 roku, dostał się do pierwszej dziesiątki bestsellerów iTunes. Walter obecnie nagrywa dla wytwórni Concord Records. Oprócz prowadzenia własnego kwintetu, Walter jest też członkiem takich grup jak: Terence Blanchard Quintet, Voyager Band Erica Harlanda, Ambrose Akinmusire Quintet, grupa Christiana Scotta, sekstet Seana Jonesa, Big Bandwagon Jasona Morana, i zespół Christiana McBride’a. Walter Smith III na co dzień mieszka w Los Angeles.

 

Piotr Schmidt

urodzony w 1985 roku, trębacz. Absolwent Akademii Muzycznej                  w Katowicach, Instytutu Jazzu. Gry na trąbce uczył się pod kierunkiem Piotra Wojtasika. Studia ukończył z wyróżnieniem. Obecnie wykładowca Historii Jazzu na AM w Katowicach, oraz w Szkole Jazzu i Muzyki Rozrywkowej we Wrocławiu, gdzie uczy również trąbki. Piotr Schmidt jest stypendystą University of Louisville, Kentucky, USA 2006, ponadto ma            na swoim koncie wiele indywidualnych osiągnięć:

·         nagroda indywidualna na "Jazz nad Odrą" 2008

·         nagroda indywidualna na "I'st Tarnów Jazz Contest" 2008

·         nagroda indywidualna na "Jazz nad Odrą" 2009

·         III miejsce na "Zmaganiach Jazzowych" w Szczecinie, 2008

·         Grand Prix na "III Novum Jazz Festival" w Łomży, 2010

·         nagroda dla Najlepszego Solisty Festiwalu na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010

·         Nagroda Prezydenta Miasta Gliwice za osiągnięcia w dziedzinie kultury (2012)

Nagrody zespołowe Piotra Schmidta z zespołem Wierba & Schmidt Quintet:

·         Grand Prix na XXX Międzynarodowym Festiwalu Młodych Zespołów Jazzowych „Jazz Juniors”, Kraków 2006.

·         Grand Prix na „I’st Tarnów Jazz Contest”, Tarnów 2008

·         Grand Prix na „Krokus Jazz Festival”, Jelenia Góra, 2008

·         Grand Prix na „XII Ogólnopolski Przegląd Młodych Zespołów Jazzowych i Bluesowych”, Gdynia 2009

·         II miejsce na Hoeilaart Jazz Festival, Belgia 2010 (za World Trio z Nowego Jorku, którego pianista grał trasę z Marcusem Millerem).

·         Grand Prix oraz Nagroda Publiczności na Getxo Jazz Festival, Hiszpania 2010,

            Dodatkowe osiągnięcia Piotra Schmidta to 5 wydanych autorskich płyt, w tym cztery               z zespołem Wierba & Schmidt Quintet oraz jedną z zespołem Piotr Schmidt Electric Group. Wszystkie doceniane przez melomanów i krytyków jazzowych. Piotr Schmidt od trzech lat jest wysoko notowany jako najlepszy trębacz jazzowy roku w ankiecie Jazz Top magazynu Jazz Forum, a ostatnio w tej kategorii zajął miejsce trzecie, tuż za Tomaszem Stańko. Do tej gazety, a także do innych mediów dawał wielokrotnie wywiady w związku ze swoją muzyczną działalnością. 

Paweł Tomaszewski

Jeden z najzdolniejszych polskich pianistów jazzowych młodego pokolenia, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach, laureat konkursów jazzowych. Mimo młodego wieku dojrzały kompozytor i aranżer.” Jazz Forum

Pianista, kompozytor, aranżer, producent. Ur. 10 czerwca 1983 r. Wykładowca w Instytucie Jazzu Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. W  swoim trio jest laureatem: I miejsca na Festiwalu Standardów Jazzowych w Siedlach w roku 2005, Grand Prix oraz nagroda Radia Kraków festiwalu Jazz Juniors 2005, Grand Prix festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa 2006. Z innymi zespołami: Grand Prix festiwalu Krokus Jazz Festival w Jeleniej Górze w roku 2006, I miejsce na Przeglądzie Zespołów Jazzowych w Radomiu. Jest również dwukrotnym laureatem I nagrody indywidualnej na konkursie przy festiwalu Jazz nad Odrą w roku 2003 i 2004.

Grał w Kwartecie Jarosława Śmietany, Kwartecie Grzegorza Nagórskiego, zespole Quintessence, zespole Miki Urbaniak, zespole Damage Control.

W czerwcu 2006 r. był członkiem zespołów Dean Brown Quartet oraz Eric Marienthal International Band podczas europejskiej trasy koncertowej.

Płyta Kwartetu Grzegorza Nagórskiego otrzymała nagrodę Akademii Fonograficznej “Fryderyki 2009” w kategorii Jazzowy Debiut Fonograficzny Roku. 

 

Michał Kapczuk

Kontrabasista, gitarzysta basowy. Absolwent Wydziału Jazzu w ZPSM w Warszawie na ul. Bednarskiej oraz Akademi Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Współtworzy wiele projektów muzycznych o różnorodnych stylistykach (jazz, pop, rock) oraz działa jako sideman. Kilkunastokrotnie zdobywał Grand Prix zespołowe na najważniejszych konkursach w Polsce i za granicą. Indywidualnie wyróżniony na festiwalach „Tarnów Jazz Contest 2008″ , „Krokus Jazz Festiwal Jelenia Góra 2009″ i „Jazz Nad Odrą Wrocław 2010″, otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Jako leader zwyciężył ze swoim trio (wraz z Nikolą Kołodziejczykiem i Sebastianem Kuchczyńskim) na konkursie przy festiwalu "Krokus Jazz" w Jeleniej Górze w 2012 roku. Koncertował na wielu prestiżowych festiwalach w Polsce oraz za granicą (Francja, Czechy, Ukraina, Litwa, Bułgaria, Turcja, Belgia, Holandia, Hiszpania, Niemcy).

Frank Parker

Rozpoczął swą przygodę z muzyką w wieku pięciu lat, gdy otrzymał swoją pierwszą perkusję. Talent rozwijał grając z muzykami z sąsiedztwa – urodził się i wychował w mieście Harvey, w stanie Illinois. W szkole uczył się gry na perkusji i fortepianie. W roku 1991 został wybrany jako najlepszy perkusista w programie jazzowym Stowarzyszenia Edukacji Muzycznej stanu Illinois i otrzymał stypendium na Uniwersytet Zachodniego Illinois, który ukończył w roku 1995. Wrócił wtedy w okolice Chicago i zaczął stałą współpracę z kilkoma zespołami.  W 1997 roku został przyjęty do Chicago Jazz Ensemble, gdzie grał z legendarnym Jerry’m Butlerem. Następnie grał z kwartetem Orberta Davisa i grupą Patricii Barber. W 1999 roku dołączył do kwartetu Kurta Ellinga, z którym grał pięć lat i nagrał płytę ‘Man In the Air’, nominowaną do nagrody Grammy. Frank grał między innymi z takimi sławami, jak Benny Carter, Freddie Hubbard, Jon Faddis, Randy Brecker, Roy Hargrove, Nicholas Payton, Joe Lovano, John Patitucci, Jon Hendricks, Arturo Sandowal, Chris Potter i inni, koncertując po Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Europie, Australii i Azji. Brał udział w takich festiwalach, jak Chicago Jazz Festival, Montreal Jazz Festival, North Sea Jazz Festival, Monterey Jazz Festival i inne. Frank uczy też perkusji i biznesu muzycznego na Uniwersytecie Benedyktyńskim i Columbia College w Illinois. Frank dzieli swój czas między USA i Europę i obecnie gra z Michałem Urbaniakiem, Marcinem Pospieszalskim, Wojciechem Koniekiewiczem, Marcinem Lamchem czy Ryanem Socashem. Prowadzi też swój własny Frank Parker Quartet.