CENTRUM ARTYSTYCZNE ELJAZZ                                                           PROGRAM    TEAM    EVENTS      MENU      GALERIA      KONTAKT    

 

  03.12.2015 , godz. 20.00

Benbow / Majchrzak / Knade - Harmolodic Adventure

 

  • Warren Benbow (USA) – drums

  • Krzysztof Majchrzak - bass guitar

  • Waldemar Knade - viola

Muzyka tria Benbow / Majchrzak / Knade to mieszanka doświadczeń i wyborów artystycznych otwierających szeroką przestrzeń kreacji, która prowadzi do nowych nieoczekiwanych zwrotów form muzycznych wizji. Horyzont inspiracji zakreślają punkty odniesienia, takie jak: jazz-fusion, improwizacja nie-idiomatyczna, muzyka etniczna, muzyka elektroniczna, forma otwarta. Podczas koncertów wykorzystane są oryginalne kompozycje wszystkich muzyków.

WARREN BENBOW (USA)

Perkusista z Nowego Jorku. Współpracował z Whitney Houston, Niną Simone, Nancy Wilson, Betty Carter, Phyllis Hyman,  Eddie Gomezem, Kenny Barronem, Michałem Urbaniakiem, James "Blood" Ulmerem  na płytach: "Odysei" i "Reunion". Ich ostatni album zatytułowany jest "Back in Time".  Pracował także jako aktor i muzyk w broadwayowskich produkcjach muzycznych, oraz w filmie. Występował w telewizji, w studiu, w klubach i salach koncertowych na całym świecie z Gwen Guthrie, LL Cool J, SWV i Mary J. Blige, Mavis Stalpes, Brian McKnight. SWV.  Choć w High School of Performing Arts w Nowym Jorku Benbow studiował kierunek jazzu na perkusji jego nauczycielami byli Warren Smith i Morris Goldenberg z New York Philharmonic Orchestra. Później w Mannes College of Music studiował u Waltera Rosenberga, także z Filharmonii, oraz u koreańskiego nauczyciela perkusji Dong Wong Park. Podczas studiów na Jazzmobile Benbow nawiązał współpracę z jazzową wokalistką Betty Carter i rozpoczął karierę jako zawodowy perkusista.

KRZYSZTOF MAJCHRZAK

Muzyk improwizator, kompozytor i producent. Pochodzi z Polski, studiował kontrabas klasyczny w Konserwatorium Muzycznym. Aktywnie uczestniczył w tworzeniu nowej fali polskiego jazzu. Grał z wszystkimi najlepszymi polskimi muzykami (współpraca  m.in. z „Tie Break”, „Labirynt”, „Sunset”. „New Jazz Band i „Symphonic Sound Orchestra”). Od 1988 roku mieszka i tworzy we Francji. Z powodzeniem kontynuuje karierę muzyczną na światowych scenach, występując wraz z innymi gwiazdami jazzu, takimi jak:  Grant Calvin Weston, Pete Drungle, Tom Bergeron, Philippe Garcia, Michel Godard, Rick Hollander, Walter Lang.Jest znany publiczności wielu festiwali muzycznych i sal koncertowych nie tylko Europy, ale także Kanady i Stanów Zjednoczonych. Jego muzyczny wszechświat znajduje się na styku różnych kultur muzycznych, czerpiąc z różnych źródeł inspiracji, od muzyki współczesnej poprzez harmolodic do open fusion. Praktykuje wszystkie rodzaje improwizacji, szczególnie improwizację „non-idiomatyczną”, ciągle szukając swojego, oryginalnego i wyjątkowego brzmienia. Interesuje się również nurtem Dada: współtworzył projekt "Poesique" oparty na tekstach Hugo Ball. Równie ważne dla K. Majchrzaka są  koncerty solowe. Prezentuje dwa projekty - pierwszy, oparty na własnych kompozycjach i wolnej improwizacji (gra jednocześnie na basie elektrycznym, basie midi, fretlesie i gitarze unison); drugi projekt, to koncert bas solo, oparty na transkrypcjach utworów Witolda Lutosławskiego. Interesuje się wszelkimi eksperymentami z pogranicza sztuk – gdzie współegzystują na scenie słowo, dźwięk i muzyka. Uczestniczy w licznych performance oraz spektaklach teatru eksperymentalnego.

Jeszcze inną stronę szerokich zainteresowań Krzysztofa Majchrzaka stanowi muzyka eksperymentalna, w której wykorzystuje samplery i magnetofon Revox (Duet Majchrzak -S. Lambert). Nagrał wiele płyt w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych.

WALDEMAR KNADE

Absolwent Akademii Muzycznej im; Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy na wydziale instrumentalnym w klasie altówki. W latach 1980–1996 pracował w Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy. Następnie jako solista –kameralista został członkiem orkiestry kameralnej Capella Bydgostiensis.  W 1981 roku został zaproszony do Berlina na XI sesję The Jeunesses Musicales World Orchestra pod patronatem Dyrektora Generalnego UNESCO gdzie miał okazję współpracować z mistrzem Yehudi Menuhinem.  Gościnnie występował między innymi z Krzysztofem Ścierańskim, Sławomirem Ciesielskim (Republika) z zespołem Majchrzak – Drungle – Garcia „THIRD WAVE”. Koncertował również ze znakomitym skrzypkiem Stevem Kindlerem(USA). Obecnie współpracuje z perkusistą Grant Calvinem Westonem (USA), z którym wspólnie z Michałem Rybką (gitara basowa) i Karolem Kornilukiem (gitara) jako Weston & Knade Quartet nagrali płytę "Metamorphosiss